22683 entry daha
  • --- spoiler ---

burada rus yanlısı propaganda yapanları milli istihbarat teşkilatı fişlemediyse büyük eksiklik olmuştur.
    --- spoiler ---

vallahi sirk gibi başlık. sizin taraf olduğunuz kadar savaşan ülkeler taraf değildir.

her şeyde taraf olmak zorundayız. çünkü imam sıçıyor sevgili cemaat.

edit: (#164428746) silerse de silsin fotoyla uğraşamam. sirke yeterince zaman kaybettim.
  • rus yanlısı propoganda yapanları mit fişlesin demek gerçekten büyük şizofreni örneği. hangi ülkede yaşıyorlar belli değil? kardeş türkiye'nin en büyük tv kanallarında sabah akşam anti-amerika / pro-rusya propoganda yapılıyor. (muhalif kanallar da aynı şekilde hiçbir fark yok) devlet politikası buna dönmüş olmasın sakın? :) esas amerikan/israil propogandası yapanları fetöcü diye fişlemeye yatkınlar henüz kavrayamadınız sanırım? ha gayret jeton düşecek.

anlamadım acaba bunlar amerika'da yaşıyorlar ve türk tvleri mi çekmiyor? arkadaşlar digiturk'un yurtdışı paketleri de var kaçak yayın yapan çözümler de var ona para vermek istemiyorsanız. en kötü youtube'dan canlı yayında da türk tvlerini izleyebilirsiniz.

tanım: türkiye'nin yerinin çok belli olduğu savaştır.
  • bir kısım ekşicinin hala gerçek mahiyetini (ne olduğunu) ve gerçek taraflarını anlayamadığı savaştır, t

bu savaş avrupa'nın bütün kaynaklarını bitirip tüketmek ve çin ile jeo-stratejik irtibat kurmasını engellemek için yapılıyor.

rusya vs ukrayna savaşı değil

abd ve rusya bu savaş vesilesiyle bütün avrupa'yı paranteze aldı, kaynakları tükenene kadar savaşa devam edecekler

rusya o nedenle bekliyor, avrupa kaynaklarının daha fazla akması lazım savaşa, büyük miktarlarda kaynak akışı henüz başlamış değil. rusya ve abd karşılıklı götürüyorlar savaşı.

amaçlanan durum şu:

- bugün ukrayna'nın düştüğü durum ne ise, kıta avrupasının da benzer duruma düşmesi,

- jeo-stratejik varlıklarının - kaynaklarının tüketilip yok edilmesi,
    - bir kısmının abd desteğine - bir kısmının rus desteğine muhtaç haline gelmeleri. (model: suriye'de fırat'ın batısı ve doğusu gibi)

---> böylece çin buraya bulaşmakta pek bir fayda görmeyecek. kendi sınırlarından taşamayacak, yol-kuşak projesi avrupa'ya ve afrika'ya erişemeyecek.

bunun için:

fransa ve almanya'nın bütün iktisadi kaynakları tüketilecek,
    polonya'nın da insan kaynakları tüketilecek.
    diğer ülkelerin kaynakları zaten çerezlik, kendilerine hayrı yok.

italya savaşa bulaşmamak için elinden geleni yapar, belki biraz techizat filan gönderir, tamam.

romanya özel yeri var. çünkü zengin kaynaklara sahip, ülke toprakları kendi başına jeo-stratejik kaynak zaten. askeri anlamda ve insangücü olarak geniş kaynakları var ancak oradaki hakimiyet konusu avrupa genelinden daha farklı, savaşın safahatı nasıl gelişir? rusya-ukrayna cephesinden çıkıp, bu defa asya-batı cepheleşmesinde tam ölçekli global savaşa dönüşünce ne olur? görüşüm yok.

hollanda çok önemli ama sadece para kaynağı olarak, dikkate değer askeri gücü yok, zaten askeri de yok. hava kuvvetleri bir şey ifade etmez. bunlar abd'nin uçak ve hss satmak için oluşturduğu yapılar yani. bunların özelliği britanya koruması altında olmaları. britanya ile beraber hareket edecekler.

demin quora'da tam bu entrideki konuyu yazdım, okumak isteyen buyursun:

https://qr.ae/ps9pio
  • savaşda ibrenin ukrayna'ya dönmesi için şahsen ben şu noktaların gerçekleşmesi gerektiğini düşünüyorum.

1: batı savunma sanayisinin kapsitesinin kat ve kat üstünde üretim yapıp bunu ukrayna'ya ulaştırması.

2:batı da dondurulmuş rus varlıklarının ukrayna'ya savaşı finanse etmek için devrilmesi

3:batı tarafından dondurulmuş rus varlıkları dışında her yıl minimum 100 milyar dolarlık maddi yardım.

4: ukrayna'nın batısının özellikle dnipro nehri batısının nato askerleri tarafından güvenli bir bölge haline getirilmesi, bu sayede batıda bulunan ukrayna askerleri ve ekipmanları doğu da kullanılması

5 rusya'nın güvendiği ve ekonomisinin temeli olan petrol ve doğal gaz'a istisnasız ambargolar

evet biliyorum bazıları çok zor bazıları imkansıza yakın ama bu saydıklarımdan çoğu gerçekleşmediği takdir de ibre rusya'ya dönmüş şekilde bu savaş devam edecek,ne zaman ki ukrayna cephede günde 20k topçu mermisi yakmaya başlarsa o zaman söyleriz ki ibre ukrayna'ya dönüyor,şahsen bunlar dışında başka yardımların (f16 gibi) ukrayna'yı bir müddet daha dik durmaktan başka bir etkisi olmayacağını düşünüyorum.
  • video teknolojisi geliştiği için neredeyse her saniyesi izlenebilen savaş.

gördüğüm ilk günden beri ne zaman görüşsek akşam içip askerlik anılarını anlatmaya başlayan babamin sözlük versiyonuna dönüşmemek için başlıktan bir süre uzak durmaya karar vermiştim ama yukarıda amerikalı bir arkadaş videolarda askerlerin neden saçma sapan davrandığı ve absurd şekilde öldüğü konusunu merak etmiş. böyle videolara benzer yorumlar çok gördüğüm için zaten yazmayi düşünüyordum aklıma geldi.

öncelikle aynı videoların ukrayna askeri versiyonunu da rus kanallarında görebilirsiniz yani hangi taraftan bakarsanız karşı tarafın bu tarz videosunu görürsünüz. o yüzden taraf ayırmadan yazıyorum, onlarda da durum farklı değil çünkü.

bu görüntülerin en önemli sebebi, videolarda gördüğünüz insanların çoğunun yakın zamana kadar sivil olması. tankların mermilerin altında büyümüş insanlar değiliz. sabah normal bir işe gidip akşam dizi film maç falan izleyen oyun oynayan hayatı bu kadar insanlardı bunlar. sivil hayatta tehlikeli bir iş yapacak insanlar bile aylarca bazen yıllarca eğitim alırken bu askerler alınan nefesin bile tehlike olduğu yere genelde 2 ay bile eğitim almadan geliyor. gelenler çoğu şeyin ne işe yaradığını veya ne kadar tehlikeli olduğunu bile bilmiyor. bilse bile o kadar tehlikeyle yaşamayı alışkanlık haline getirmek uzun zaman alıyor.

bunun dışında uzaktan bakanların fark etmediği sebeplerde var.

mesela aksiyon anında yükselen hormonlar yüzünden sanırım heyecandan insan ne yaptığını bilmiyor. bazen aşırı sakin görünüp tamamen zombi gibi kaliyor bazen bug a girmiş oyun karakteri gibi dönüp duruyor vs. bazıları ilk patlamada panik atak geçiriyor.

patlamalardan sonra uzun süre beyin doğru düzgün çalışmıyor. denge bozuluyor, bazen görme problemi oluyor, yakın olan büyük patlamalar boğazını hatta akciğerini yakıyor, zaman mekan algısı bir süre kayboluyor.

sahada şartlar çok kötü. yemek içmek uyumak gibi en basit üç ihtiyaç bile çoğu zaman lüks sayılıyor. uykusuzluk en büyük problem. stres yüzünden çok uzun saatler uyumamak yoruyor. uyuyacak ortam olsa bile vücut uyumayı reddediyor veya kabustan, ağrılardan, seslerden, fare böcek falan ısırması yüzünden hemen uyanıp uykusuz kalmaya devam ediyor.

şartlar kötü oldugundan askerlerin çoğu sürekli hafif hasta veya hafif yaralı oluyor.

stres ve ağrılar yüzünden insanlar sürekli alkol veya ilaç kullanıyor. uzun süre görev yapanlarda (uzun süre dediğim 6 ay falan) eski sakatlıklar yüzünden kronik ağrılar oluyor. yorulunca dayanılmaz hale geliyor. kullanılan ağrı kesiciler sivil hayattakilerden daha ağır şeyler.

uzun süre hayatta kalmak şans meselesi olduğu için ortama uyum sağlamış askerler tam görevini profesyonel yapacağı zaman ölüyor veya ağır yaralanıp geri dönüyor o yüzden askerlerin çoğu yukarda anlattığım gibi tehlikelere tam uyum sağlamamış kişiler. patlayan aracı yeniden üretmek kolay ama tecrübeli asker üretmek mümkün degil.

gerçek savaş eğitim yada film gibi birşey değil en eğitimli adamlar bile alışana kadar zorlanıyor. çünkü sahada herşey out of order gelişiyor. çok absurd olaylar yaşanıyor öyle teoriyle eğitimle tahmin edilecek şeyler değil.

bende önceden böyle video izleyip napıyor bu pizdyuk lar dediğim çok oldu da ilk aksiyonda pulemyot u yorulana kadar atıp kendime gelince (karanlikta atınca ve çok hızlı kullanınca hem bütün vücut titriyor, hem ışıktan gözler güneşe bakmış gibi oluyor bir süre iptal oluyorsun) yan tarafta ceset görünce siperden dışarı atlayıp ters tarafa (adamların geldiği tarafa yani) koşmaya başlamış bişey patlayınca tekrar çıktığım sipere düşmüştüm.(nasıl yaptım neden yaptım hala hiçbir fikrim yok belki daha fazla birşeyler oldu ben bu kadarını hatırlıyorum ondan bile emin değilim ) videosu olsa çok güler salağa bak düşmana doğru kaçıyor derdiniz.

ai teknolojisi robotlara integre olup savaşlarda insan yerine geçmediği sürece hollywood tarzı aksiyon sahnelerinden çok bu saçmalıkları görmeye devam edeceğiz. insan türünden fazlasını beklememek gerek.
  • ukrayna ordusunun atacms ile vurduğu kırım belbek üssündeki s400 radarının durumu:

https://x.com/…nomarenko/status/1790734355939140020
    https://x.com/alfaiomi/status/1791020572295549333

20 küsür senedir ülkeye çöken,o an şahsi çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yapan,bir oraya bir buraya yanlayan tayfanın gebe kalarak ve milyarlarca dolar ödeyerek almak zorunda kaldığı rus tenekesi için 1999'dan beri ortağı olduğumuz,parçalarını ürettiğimiz f-35 projesinden çıkarılmamıza yanalım...
  • sıcak çatışma deneyimi film izlemeye filan benzemiyor. pkk 'nın bize bir faydası varsa tsk ya ve askerliğini yapan sivil türk halkına sıcak çatışma deneyimi edindirmesidir. mesela bu durum 15 temmuz darbe girişiminde halkın darbeye direnmesine silahlardan korkmamasına ana etken olmuş olabilir. yani 15 temmuzdaki başarının temelinde pkk olabilir de diyebiliriz. aslında ülkeyi parçalamak isteyen bir terör örgütü tam aksine ülkenin parçalanmasını önlüyor gibi duruyor. bazen rusyanın ukrayna cephesini ordusunu milletini sıcak savaş tecrübesi edinmesi silkinip kendine gelmesi için bilinçli olarak açtığını düşünüyorum.

suriye iç savaşında da dikkatimi çekmişti batı istihbaratları tarafından çeşitli ülkelerde önceden eğitilip donatılan öso nusra ışid gibi terör örgütleri faaliyete başladığında suriye ordusu çil yavrusu gibi dağılmıştı. çünkü suriye ordusunun sıcak çatışma deneyimi yoktu henüz. gerek bu deneyim edinmeleri gerekse rusyanın desteği ile islamcı terör örgütlerini çil yavrusu gibi dağıtmayı başardılar.

suriye'nin yaşadığı iç savaşın bir benzerini 70-80 li yıllarda türkiye de yaşadı. filistin cephesine gidip israil ordusuna karşı savaşan bizdeki solcular sıcak savaş deneyimi elde ettikten sonra türkiyede kurtarılmış bölgeler yapabilmiş aynen suriye ordusunun ilk başta yaşadığı şoku yaşayan tsk hiç bir şey yapamamıştı. çünkü çok uzun zamandır ordunun sıcak savaş tecrübesi yoktu. yani filistinlilerin eğitip sıcak savaş tecrübesi edindirdiği solcuların sıcak savaş tecrübeleri başlangıçta bizdeki solcuları galip getirmişti. bu silahlı çatışmalarda zamanla sıcak savaş tecrübesi edinen tsk finalde solcuları bastırmayı başardı. bu açıdan suriye iç savaşının benzerini aslında biz de yaşamştık. tabi ki devrim yapma deneyimleri başta çok güzel ilerlerken aniden umutların yok oluşunu geçmişte bizim sol terör örgütleri yaşarken suriyede de islamcı terör örgütleri bu saman alevini yaşayıp depresyona girdiler.

prizrak'ın (bkz: #164456435) entrysi aklıma 1993 de şırnak kırsalında askerlik yapan amcaoğlunun anılarını getirdi. kendisi haberci yani telefon telsiz odasında çalışıyor. o dönemde sürekli olarak karakollara baskınlar yapılıyor ciddi bir savaş var. baskın alarmı verildiğinde herkes silahını hücum yeleğini alıp önceden belirlenen mevziye koşmak zorunda. alarm verilince o da öyle yapıyor ve telsiz odasında son görevlerini yapıp silahını alıp mevziye doğru yöneliyor. uzaktan bakınca mevzideki çocukların tek tek düştüğünü yere yıkıldıklarını görüyor. artık kulakları alıştığı için pkk lı teröristlerin hiç dinmeyen silah atışlarının seslerinin çok uzaktan geldiğini algıladığından çocukların vurulup düşmesine anlam veremiyor. mevziye geldiğinde çocukların daha yeni asker olduğunu ve korkudan bayıldıklarını fark ediyor. sanırım pkk arada sıraca uzaktan taciz ateşi yapıp karakoldaki hareketleri izleyerek nabız yokluyor olabilir. ya da yakınlarda sızıntı yapacak bir ekip varsa karakoldakilerin geneli korkudan bayılırsa rahat sızıntı ve katliam yapmalarını sağlamak da olabilir bilemiyorum.
  • haha, silerse silsin demiş bir de allahın sik kafalısı.

türkiye bir nato ülkesi. putin'in erkekliğine istediğiniz duyguları besleyin günün sonunda türkiye batı ittifakı'nın bir parçası.

iki tarafa da oynayarak bu işten çıkar sağlıyor olmamız tarafsız olduğumuz anlamına gelmiyor. avrupa'nın alayı da kırgızistan üzerinden ihracatını yapıyor rusya'ya, avrupa da mı tarafsız?

türkiye de tıpkı batının geri kalanı gibi ukrayna topraklarını rusya'nın parçası olarak tanımıyor. ucuza gaz aldık pahalıya ambargo deldik diye rusya tarafında olduğumuzu mu zannediyorsunuz?

ancak gün gelir de bu iş ukrayna'dan öteye taşarsa prizrak ile aynı cephede olacağınız hayallerini hiç boşuna kurmayın. lan adam rusya vatandaşı, siz de mi rusya vatandaşısınız?

gürcistan'da ve ardından ukrayna'da başlayan işgal türkiye'de başlarsa halkın %50'si rusçu %50'si natocı olacak mı zannediyorsunuz? rusçular en iyi ihtimallehapse atılır, rusya tarafında savaşmaya kalkışanlar da infaz edilir.

normal şartlarda apartman yönetmesi gereken bir takım emekli askerlerin sosyal medyada generalcilik oynamasını da fazla ciddiye alıyorsunuz.

seçimden seçime çıkan “yunanistan türkiye savaşını” da fazla ciddiye alıyorsunuz, iki ülkede de seçimler bitti şu an ziyaretler başladı işte.
    entryminde rusya ekonomisinin iyi durumda olduguna ve buyudugune inanmayanlar icin bir kac bilgi paylasayim.

savasa ve yaptirimlara ragmen 2023'te gsmhsi %3,6 artmis durumda 2024te de benzer oranda buyume bekleniyor.
    https://www.reuters.com/…-minister-says-2024-04-19/

buyume sadece savunma sanayisi kaynakli degil. otomobil uretimini 2023 yilinda %16 arttirmis durumda.
    https://interfax.com/…de%20denis%20manturov%20said.

ayrica rusya'nin tarim ve hayvanciliktaki uretim artisi yillik bazda %2,9 ve %6
    https://interfax.com/…0nearly%206%25%20last%20year.

acikcasi neredeyse her turlu tuketim urunu uretiminde artis var. otomobil ve tarim urunleri en temel urunler oldugu icin paylastim.

keza rusya'da ki maaslar aylik bazda enflasyonun uzerinde artiyor. dusuk issizligin oldugu bir ulkede beklenen bir sonuc.
    https://www.statista.com/…hly-yoy-real-wage-growth/

savas surdururken dis ticaret fazlasi veren rusya, 2024 ilk 4 ayinda ticaret fazlasini 2023'e gore ikiye katlamis durumda.
    https://interfax.com/newsroom/top-stories/102360/

rusya ekonomisi kotu diyenler hangi gerekceye dayanarak kotu oldugunu anlatabilirler mi?

savastaki bir ulkede savunma sanayine butceden buyuk pay ayrilmasi ekonominin kotu oldugunu gostermez. aksine savasa ve buyuk savunma harcamasina ragmen bu kadar iyi makro ekonomik degerlere sahip olan bir ulkenin savas sonrasinda cok daha hizli kalkinacagini soyleyebiliriz.

diger taraftan ukrayna ekonomisinden bahsetmeye gerek var mi? abd para gondermese memur maaslarini bile odeyemecek durumdalar. savas bittikten sonra da nasil kalkinabilecekleri de tamamen belirsiz.
  • ülke ekonomilerine küresel açıdan bakmak gerekir. bir aracın 999 parçasını üretip 1ini temin edemiyorsan yolda kalırsın. rusya da herşeyi üretebilen bir ülke değil. ambargolardan çin bile korkarken 140 milyonluk antika ülke batar gider
15 entry daha
hesabın var mı? giriş yap