56407 entry daha
  • mourinho gelir ya da gelmez bilemem bana kalırsa gelmesin ama bazı yazarlar paranın kaynağı vs diye aklı sıra dalga geçmiş..himmet değil korkmayın...o sizin sponsorunuz.
  • dağ fare doğurdu. yine yeni yeniden...

beklentimiz neydi iyi iletişimdi, anç'den nefret etme sebebimiz iletişim rezilliğiydi kulübü düşürdüğü acziyetti.

yöneticinin tgrt kanalında bülent uslu ahmet ercanlar gibi kişilerin bulunduğu programa bağlanıp konuşmasi benim açımdan red flacktir.

sorulan sorulara verdiği cevaplar eğer morinho olmazsa en az onun kadar büyük türk teknik direktör gelecek demesi hepsi birbirinden rezil. ahmet ercanlarin sorularına cevap vermek için bağlanacağın zaman hiç mi kimse yapma demedi?

sırf parası olduğu için fenerbahçe başkanı olan ali koç'a ne eleştiriler yaptık sırf parası olduğu için beşiktaş başkan yardımcısı olan bu kişiye bir şey demeyecek miyiz?

ve görün söz gider yazı kalır morinho da gelmeyecek ve bunlar bu rezilliklerine rağmen baba hakkı seba şeref diye uyutmaya devam edecekler.

biz diğer başkan adayını jorge mendes'e kolunu kaptırır diye istemedik. seni isteme sebebimiz planın projen var 2 3 sene içinde eski ruhu getireceksin diye istedik. geldiğimiz nokta hayal edemeyeceğimiz rezillikte. getiremeyince de sergen'i kakalayacaklar.

adam reklam için gelmiş bir de yayında evet sessiz sedasız getirdik istanbul'a diye açıklama yapıyor... yemek parasını geçirmiş işte o ara gelince.
  • şuan son derece formda olan trabzonspor'u yenebileceklerini zanneden taraftarlara sahip kulüp ayrıca.
  • aslında yazmayacaktım ama beşiktaş'lılık böyle bir şey. birileri gerçekleri söylemeli. keşke hocayla olacak kadar basit bir iş olsaydı. olay kadroda ve oyuncuların taksiksel ve formasyonel anlaşmasında bitiyor.

biraz da acı gerçekleri konuşalım. hatta bir çok acı gerçeği konuşalım.

bu takım aboubakar gibi bir santraforu besleyemiyor, besleyemedi. neden? tek kanat ölüydü ve arkasında pasör bir forvet arkası veya pasör bir 10 numara yoktu.
    bu takımda cyle larin bile beslendi arkadaşlar.
    demba ba beslendi.
    mario gomez harika beslendi.
    ama aboubakar'ı besleyecek takım yoktu.

şimdi biz ordan aboubakar'ı çıkaralım. cenk tosun yazalım. hatta mükemmel yeni gencimiz semih kılıçsoy yazalım. ne değişir? hiçbir şey değişmez.

bu ne demek!? bu sezon boşuna 4-5-1 veya 4-2-3-1 veya 4-1-2-3 oynamışsız demek.
    yapılması gereken neydi? tek forveti besleyemiyorsan yapman gereken tek şey çift forvet yapmaktı.

bu kadar gol katkılı, semih gibi bir santrafor neden kanat oynadı? semih... vinicius junior mu, rafael leao mu?

semih kılıçsoy'u bu takımda besleyemiyorsan, çift forvetin solundaki santrafor yapacaksın. hangi hoca olursan ol. bu kadar basit.

adamlara milyonlar veriyoruz, hocalara yok yere gidiyor. 2-3 aklı başında okumuş genci koy oraya yemin ederim daha güzel maç oynatır.

gelelim başka konulara...

cenk tosun demiş ki necip uysal'ın heykeli dikilmeli. sevgili tosun paşam, bu zamana kadar elinden gelenin en iyisini verdin beşiktaş'a sen. harika zamanlarda harika goller attın.

peki necip uysal ne kattı abi bu takıma?! yıllardır izliyorum, evet efendi çocuk... evet çok da fizikli olmayan yapısıyla kollarını kaldırıp güzel hırslanıyor. ama her adam kaçırdığında ben kriz geçiriyorum. evet bu sezon en iyi kariyer sezonunu yaşadı bence de. fakat yine kaçırıyor, yine kaçırıyor. necip'in bu takıma verdikleriyle aldıklarını bir karşılaştırsak, terazi direkt aşağı düşer, bu adam sizden işte bunları aldı der...

bir de omar colley'e bakınız. arkadaşlar adam sol ayaklı, taş gibi savunma yapmasının yanında adam bir gol makinesi. 7 golü var. cenk tosun'un 6, aboubakar'ın 5 (1'i penaltı), muleka'nın 4. şimdi soruyorum size bu sezon omar colley'in verdiklerini kim verebildi? necip'in tüm kariyeri boyunca verdikleri, omar'ın bu sezon verdikleri etmeyebilir arkadaşlar.. gerçekçi olalım.

ve üşenmedim baktım; gerçekten de kariyeri boyunca necip, omar colley'in verdiğini verememiş; sadece 6 gol... yaş 33... değil heykelini dikmek, hemen kibarca şutlardım onu tesislerden. iyiyse cennete gider inşallah. napalım iyi diye tüm iyi insanları mı toplayalım. toplu dua mı edelim, napalım. liyakat işi bu iş arkadaşlar liyakat. gerçekten hak ettiği, maksimum asgari ücret + prim + yemek... o da futbolcu olarak değil, iletişimci olarak. takım içinde iyi bir iletişimci olur kendisinden kesinlikle. şüphem yok denebilecek kadar az bu konuda.

gelelim başka bir acı konuya umut meraş diye bir gerçek neden bizimle arkadaşlar. kenan karaman'ı yolladık. bu arkadaş niye gitmedi. genç takımdan herhangi bir sol bek koysak zaten dinamizmiyle o bölgeyi fersah fersah iyi kapatır umut'tan. diyecek laf bulamıyorum. yazık gerçekten yazık verilen paralara, emeklere...

sonra bizde bir genç var... 19 yaşında, çok saygı duyarım o yaşta beşiktaş'ta oynamasına. ama abi adam henüz hazır değil. sadece kalın pas yapabiliyor, ne bir atletizm, ne bir teknik... abi ben görüyorum başka takımların 19 yaşındaki gençlerini. gerçekten samimi söylüyorum. neden 19 yaşındaki demir ege tıknaz oynuyor abi orta sahada. gedson'la mı denk? musrati'yle mi denk? hadziahmetovic'le mi denk? salih'le mi denk? kimle denk abi bu çocuk söyleyin. bu yüzden oynuyor deyin.

neden hazir çocuk kartal kayra yilmaz'i yolladiniz sezon başinda. buraya kaç akli başinda yazar yazdi bunu. tamam genç kazanmak güzel bir şey. o zaman kartal'ı neden kaybettiniz abi? taş gibi çocuğu... berkay vardar'ı neden kaybettiniz abi?

abi rıdvan'ı neden sattınız?

abi neden emirhan delibaş ufak bir gençlik hareketi yaptı diye çocuğu yuvasından attınız?

neden bailly, amartey gibi afrika'lıları tercih ettiniz abi?

abi saiss yollanır mı o paraya?

gökhan inler'e jubileyi anlarım da...

onana'yı açıklayamam ki.

ve o gelen sponsor paraları ile; muci'yi hani şöyle birazcık, biricik, bir nebze anlarım da...
    musrati'ye samimi söylüyorum harcanmazdı...

gözünüz görmüyor mu? kulağınız duymuyor mu? bizim amaçlarımız, hedeflerimiz nerede? bilmiyor musunuz bunları?..

... neyse bunlar yakın zamanın acı gerçekleriydi ...

bjk'ın bu sezon ile ilgili her şeyi, söylem yerindeyse berbat oldu.

şimdi ileriye bakalım.

akl-ı selim düşünelim, ne yapabiliriz bir bakalım.

*elimizde şutör bir 10 numara var. çok para verdik. genç ve geleceği parlak. öyleyse onu iskeletin ana damarı yapalım. fakat burada pasör olması gereken, çok önemli bir forvet arkası veya no•10 yedeği eksiğimiz var+

*elimizde iki iyi kaleci var. genç olanıyla şampiyonluk yaşadık, yaşlı olanı da zaten gayet yeterli.

*elimizde harika bir santrafor var, fakat pasör bir 10 numaramız olmadığı için onu hiç bir zaman besleyemeyeceğiz.
    öyleyse onu rahat ettiği sol tarafa konumlandırıyoruz. sol santraforumuz artık o. sağ taraf eksik kalacak+

*elimizde kafadan 3 tane iyi merkez oyuncusu var.
    gedson ve musrati iyi ikili olurlar. ox, ortasaha için de kanat için de süper bir yedek. hadziahmetovic iyileştiği takdirde o da dos mevkisinde oynaması gereken maçlarda ilaç olur. fakat burada ciddi bir yedek eksiği mevcut+

*iyi olan tek kanadımız rashica ve yedek eksiği var, bu yüzden yapılanmada buraya az değer verilip, kanatsız oyun tercihine gidilmesi uygun duruyor+!

*omar colley iyi değil, harika. tayyip fena değil. başka iyi stoper göremiyorum. adeta kanayan bir bölge. neden taşa yakın başka bir stoperimiz yok, eksik var+

*bekler bu lig için fazlasıyla idare eder, en son bakılacak bölge burası.

oynanacak 2 taktik var. 4'lüden şuan için vazgeçilemeyeceğine göre... keşke geçilebilse...
    *
    ana taktik: 4-4-2 elmas: (4-1-2-1-2)
    yan taktik: 4-1-3-2
    uç taktik: 3-4-1-2 veya 3-1-3-1-2
    *

| yapilanma ve transfer (şart) |

1) tabela gücü yüksek yaşli olmayan bir sağ santrafor ve + 1 santrafor
    (aboubakar ve cenk'in gittiklerini varsayarsak)

2) asist gücü yüksek sol kanat ve +1 kanat

3) pasör 10 numara veya forvet arkasi

4) taş gibi bir sağ stoper

5) yedek orta saha

en azindan ilk 3'ünü gerçekleştirirseniz çok güzel şeyler olacak.

hadi son olarak buraya örnek bir transfer öneri listesi fotoğrafı bırakalım... umarız bu kalitede skor katkısı yüksek uygun oyuncular bulunur.

https://hizliresim.com/tdrtw6m
    alınır veya kiralanır opsiyonu ile.

bir kişi bile buraya kadar okuduysa saygilarimi sunarim.

umarim yöneticiler de görüyordur buralari ve birbirlerine iletiyordur,

en önemlisi de bu,
    taraftari görebilmek...

teşekkürler!.
  • hasan arat tam bir hayal kırıklığı, erkenden belli oldu. futbol şubesi samet aybaba'ya emanet. o da seksenlerde kalmış. parası için şov peşindeki adamlara yetki verilmiş, pascal nouma'nın baba dediği yönetici figürü dolmuş. demirören döneminden ne farkı var şu olan bitenin?
  • yönetimde başkan dahil kimse farkında değil sanırım.

trabzonspor ve kasımpaşa'ya kaybedince (skorlar nasıl olursa olsun) seneye hiçbir avrupa kupasına katılamıyoruz.

sahada olmayan bir takım var. sezon bitmeden teknik direktör kararı vermeyeceğiz diyen başkan, mourinho'ta teklif yaptık kabul etti diyen ikinci başkan var.

vizyonu olmayan sportif direktör, etkisiz eleman futbol şube sorumlusu var.

ara transferde 22 milyon euro bonservis verilmiş orta sıra topçular var, kulübe küsmüş ama yokluktan oynatılan ruhsuzlar var.

ve bizden kupa finalini kazanmamızı beklememizi istiyorlar.

hem ekonomik olarak, hem de sportif başarı olarak en umutsuz sezonumuza giriyoruz 42 yıllık hayatımda.
  • yönetimi leş, oyuncuları leş, ekonomisi leş, türkiye'nin en köklü spor kulübü
  • yapılanma kaçınılmaz ancak biz bunu lig şampiyonluğu için yapmamalıyız. odak, avrupa'da başarı olmalı. bu gelirse ulusal lig de beraberinde gelir.

bizim aziz yıldırım ve ali koç'tan farkımız bu. onlar lig şampiyonluğuna hasret. odakları süper lig. her ne kadar kadro kalitesinde geride olsak da bizim lig şampiyonluğu konusunda elimiz çok daha güçlü. bunun farkında olarak hareket edilmeli.

birkaç ay önce beşiktaş'ın avrupa'da başarı sürecini dört senelik plana yaymıştım. bugün aynı görüşte değilim.

yaz transfer döneminde beşiktaş kadrosundan onbeş-yirmi oyuncuyu birden satıp baştan aşağı yapılanmak çözüm değil. zaten gerekli de değil. gidecekler listesinde herkesin isminden bahsettiği ancak faydalanmamız gereken oyuncular var.

örneğin cenk tosun.

dünya çapında, yüksek verim aldığın, kritik anlarda devreye girip fark yaratan bir santraforu kadrona kattın farzedelim. semih kılıçsoy sol forvette as kadronun bir parçası da olur ancak as santraforun yedeği olarak da kusursuz bir alternatif. burada cenk tosun'un varlığı beşiktaş için çok değerli işte.

yerli milli oyuncu havuzunda cenk'ten daha değerli hangi santrafor var? kenan yıldız'ı falan getirmek akıl kârı mı? ya da cenk'i gönderip yerine yedek bir yabancı golcü daha mı transfer edeceğiz?

bu bir gün olacaksa bile şu an için atılması gereken bir adım değil. cenk'le 2+1'lik sözleşme yenilersin, dünya çapında tartışmasız bir as forvetin olur, bu oyuncunu semih kılıçsoy ve cenk tosun'la yedeklersin. semih bir yıl sonra satılınca elinde yine cenk çözümün kalır ve iki değil, bir oyuncu transferiyle yola yine devam edebilme rahatlığın olur.

zaten beşiktaş'ın ana sorunu aboubakar, cenk, muleka, semih gibi golcülerin yetersizliği değil, onları besleyecek oyunun ve oyuncu grubunun yeterli olmaması.

haliyle cenk tosun sorununu kupa maçı sonrası acilen çözmeli transfer komitesi. bu bölgeye iki transfer yerine tek transfer arayışında olmak daha sağlıklı olur. ikinci golcü transferi, bir sonraki sezonun mevzusu.

salih uçan'a geçelim.

esasen faydalanabileceğimiz bir oyuncu. yabancı olsa hiç düşünmeden gönderirdim. ancak yerli havuzda ne yalan söyleyeyim, gayet yeterli. ancak elimizde demir ege gibi bir oyuncu var.

salih uçan beşiktaş as kadrosunun bir parçası değil. mesela oyun gücü gelişmiş bir beşiktaş kadrosunda son onbeş dakika as forveti oyundan alıp yerine cenk tosun'u sokabilirsin. ancak beşiktaş merkez orta sahasında as oyunculardan herhangi biri oyundan çıkacak olursa yerine salih uçan standardında bit oyuncuyu sokamayız. buradaki hamlemiz salih uçan'ın daha üstü olmalı.

mesela gedson-al musrati-barella (sallıyorum amk) üçlü merkez orta sahamız var diyelim. maçın son onbeş dakikası bu üçlüden biri sakatlanmışsa ya da skoru almaya çözüm bulamıyorsa yerine salih uçan'ı sokamayız. skoru 3-0'a getirmişizdir, gedson ya da al musrati'yi çıkarıp demir ege'yi gelişsin diye oyuna atarsın. ama gerek 1-0 önde olduğumuz bir maçta skoru korumak gerekçesiyle, gerekse de 1-1 berabere devam eden maçta üretkenliği arttırsın diye tercih edilebilecek bir oyuncu değil salih uçan.

dediğim gibi demir ege varken gerekli değil. kaldı ki bunun kartal kayra yılmaz'ı da olacak. o nedenle her ne kadar kötü oyuncu olmasa bile sözleşme yenilemeye gerek yok.

sağ ve sol önden bahsetmek de gerekli burada.

sağ önde quaresma deneyimi yaşamış bir kulübüz. prime ghezzal'ın orada ne işler yaptığı da herkesin malûmu.

beşiktaş gibi bir takımın sağ önü rashica kalitesi olamaz. bak bunu rashica transfer edildiğinde de söylemiştim. hâttâ rashica'yı ben tıpkı quaresma-jeremain lens mevzusunda yaşandığı gibi ghezzal'ın rotasyonu olarak yedek oyuncu niteliğinde galatasaray transfer stratejisine vurulan bir darbe niteliğinde kabul etmiştim. kafamdaki ana plan rashica'ya öyle bir para ödenmesine rağmen ghezzal'dı. lens seviyesinde bir oyuncunun quaresma'dan formayı alabilmesi mümkün olabilir mi? alamazdı ve alamadı da zaten. bizim rashica ise ghezzal'dan formayı aldı.

siz prime ghezzal seviyesinde bir oyuncuyu ilk onbir için planlamaz da çok daha alt seviye bir oyuncuyu ana plan ilan ederseniz, sizin forvet hattınız da çöker, savunma hattınız da çöker, kadronuzda bulunan ve/veya yeni transfer ettiğiniz tüm oyuncular değersizleşir, rakibinizden de 40 küsür puan farkı da yersiniz.

yabancı sınırlamasını da hesaba katınca rashica gibi bir sağ ön seviyesinin beşiktaş kadrosunda ne denli yeri olmadığının farkına varabiliyoruz. para eder, 3,5-4 milyon euro'yu ortaya koyan ilk kulübe satışı gerçekleşmeli.

sağ ve sol öndeki yedek oyuncu arayışında tartışmasız aday, alanyasporlu oğuz aydın. ver aboubakar'ı alanyaspor'a, al oğuz aydın'ı. o kadar diyorum. bu çocukta dortmund'a karşı oynadığımız maçta vida'nın üstüne josef'i atiba'yı da koyarak çiğneyip geçen bellingham'ın sağ kanat versiyonunu gördüm. o seviye değil, ancak yerli havuzda şu an için yeterli.

tabii ki semih kılıçsoy'un sol forvet opsiyonu olarak varlığına rağmen sağ ön gibi sol öne de ciddi bir yatırım gerekli. rebic'ten bahsetmeye gerek dahi duymuyorum. verin parasını gitsin.

toparlayacak olursak; sağ öne teki yerli rotasyon diğeri yabancı as iki transfer, sol öne as transfer.

masuaku tartışmasız gitmeli. sol çizgide çok ince işler de yapıyor ancak sezon geneli çoğu maçta yaşattığı umursamazlık çekilir dert değil. biz bu karakterde bir oyuncuyla uğraşamayız. zaten ben kadrodışı kalan 5 oyuncu sürecinde masuaku'nun başı çekmemesine ayrı şaşırmıştım. aboubakar'dan sonra ilk ipi çekilen oyuncu olmalıydı.

omar colley...

takımın en golcü ikinci ismi. bu oyuncu hakkında başta ne dediysem şu anda da aynı görüşteyim. saiss varken vida da kadroda olsaydı, ilk onbir formasını sakatlıklar harici rüyasında dahi göremeyecek bir oyuncuydu.

bu sezon 7 gol atmasıyla değerlendiremeyiz bu oyuncuyu. çünkü o bir stoper. duran toplarda gol atıyor ama savunma yerleşiminde geçiyorum beşiktaş'ı, küme düşme hattındaki süper lig kulübü seviyesinde dahi değil.

beşiktaş'ın oyun gücü oturunca sırıtacak ilk oyuncu omar colley olur. bunu iki yıldır söylüyorum. pepe, vida, saiss, zago gibi oyuncuları tedrisatından geçirmiş beşiktaş stoper tandeminin oyuncusu omar colley olamaz. üçüncü stoperi bile olamaz.

savunmaya iki as takviye yapılmalı. necip uysal futbolu beşiktaş'ta bırakacak ve bu bölgedeki dördüncü rotasyon oyuncusu olmalı. tayyip talha ve aytuğ batur kömeç'in durumlarına sezon hazırlıkları aşamasında bakmalıyız. üçüncü stoper için yeterli olmayacakları netleşirse bir yerli hamle de buraya yapılmalı. böyle bir ihtimalde da tayyip talha satılmalı.

al musrati gelecek sezon takımın beyni olacak ve kadro onun etrafına kurulacak. bunun henüz farkında olamayan beşiktaş taraftarı bu gerçekle yakın zaman içerisinde yüzleşecek.

aşağı yukarı mevzu bu.
  • mourinho 19 nisan’da thy’nin yeni reklam filmi için istanbul’a geldi. başkan hasan arat’tan onaylı şekilde 2. başkan hüseyin yücel ve 2 yönetici jose mourinho ile yüz yüze görüşme yaptı.

2. başkan hüseyin yücel mourinho’nun beşiktaş’a hiçbir mali yükü olmayacağını gerekli tüm ekonomik maliyeti kendisinin karşılayacağını açıkladı.

sercan dikme
  • bütün yönetim toplanip gs-fb macini iyi izlesinler.

tr'deki malum takim lobisi icin birsey yapmayacaklarsa, mourinho + 50m € transfer bütcesiyle bu kulübün parasini sokaga atmasinlar.

kendilerini desteklesem de, biraksinlar. hakemlere düdük astiracak, federasyonu, kurullari temizleyebilecek birileri göreve gelsin.
5 entry daha
hesabın var mı? giriş yap